czwartek, 29 grudnia 2011

Poczuć spokój - kołderka obciążeniowa

Kołderki obciążeniowe przeznaczone są dla dzieci, które przejawiają zaburzenia układu prioproceptywnego.
Mają właściwości silnie wyciszające poprzez modulowanie układu nerwowego. Są nieocenioną pomocą terapeutyczną, która dostarcza dziecku stałej stymulacji czucia głębokiego. Dzięki naciskowi obciążenia na ciało dziecka następuje rozluźnienie, wyraźny spadek pobudzenia oraz lęków.
Efekt ten można zobaczyć podczas terapii integracji sensorycznej, gdy silnie pobudzone dziecko otrzymuje dużą dawkę bodźców działających na układ prioprioceptywny (poprzez uciski ciała, masaż, kompresję stawów) nagle wycisza się, jego działania przestają być chaotyczne oraz obserwujemy polepszenie się koncentracja uwagi.
Ten sam efekt otrzymujemy podczas stosowania kołderki obciążeniowej.

Jak to działa?

Układ proprioceptywny odbiera bodźce z mięśni, stawów i naszych ścięgien. Bodźce te przesyłane są bezpośrednio drogą przez rdzeń kręgowy do pnia mózgu a ściślej do tworu siatkowatego, móżdżku, wzgórza i ośrodków w korze mózgowej. Twór siatkowaty pełni bardzo ważną rolę w naszym układzie nerwowym - pośredniczy w pobudzeniu lub hamowaniu bodźców odbieranych przez nasze ciało. Przyjmuje się, że głęboki ucisk jest rejestrowany przez twór siatkowaty, hipokamp i system limbiczny (odpowiedzialny za nasze emocje). Udowodniono, że poprzez wpływ na te ośrodki można spowodować wzrost produkcji neurotransmiterów tj. norepinephriny, epinephryny i serotoniny. Wydzielanie większej ilości tych neurotransmiterów istotnie wpływa na zmniejszenie pobudzenia u dzieci i powoduje lepszą organizację ich działań. Głęboki nacisk powodowany przez kołderkę obciążeniową wpływa również na znajdujące się w móżdżku komórki Purkiniego, niezwykle bogate w serotoninę. Podczas stymulacji kołderką obciążeniową poziom serotoniny podnosi się, co powoduje efekt wyciszenia u dziecka.


Dobra kołderka obciążeniowa

  • Niezwykle ważnym czynnikiem jest zastosowanie odpowiedniego materiału. Najlepsze kołderki wykonane są z tkanin, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza.
  • Kołderka nie powinna być sztywna. Najlepiej jeśli przylega do ciała dziecka.
  • Obciążenie kołderki powinno być rozłożone w niej równomiernie.
  • Kołderka powinna uwzględniać wzrost dziecka. Nie może być zbyt duża ze względu na to, iż ciężar kołderki powinien niemal w całości spoczywać na dziecku a nie obok niego.
  • Kołderka obciążeniowa nie powinna przekraczać 10% masy ciała dziecka.
  • dobrze jeśli kołderka obciążeniowa uwzględnia swoim wzornictwem i kolorystyką osobę, dla której jest przeznaczona. Kołderka musi podobać się dziecku :)

Takie same działanie posiada również kamizelka obciążeniowa, którą można zastosować w dzień.


Kołderka obciążeniowa

  • wzmacnia świadomość ciała dziecka

  • uspokaja, poprawia skupienie i koncentrację

  • zmniejsza ilość zachowań autostymulujących


Należy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu wskazówek stosowania kołderki i kamizelki obciążeniowej przekazanych przez terapeutę Waszego dziecka!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz