Dzisiaj kilka pomysłów na zabawy, które umilą Waszym maluchom czas! Zachęcam również do pozostawienia dziecka sam na sam z zabawką - takie chwile cenniejsze niż złoto :)
Potwory i spółka
Gumiaki-straszaki |
Paluszkowe pacynki znamy chyba wszyscy. Jest to jedna z uwielbianych przez dzieci zabaw!
Ćwicząc paluszkowe wygibasy stymulujemy m.in. rozwój mowy, dlatego tak ważne jest wprowadzenie tego typu zabaw u maluchów mających trudności w tej sferze rozwoju. W naszym mózgu ośrodki ruchowe mowy znajdują się w bliskim sąsiedztwie z ośrodkami odpowiedzialnymi za precyzyjne ruchy rąk. Ćwicząc małą motorykę jednocześnie pracujemy nad uaktywnieniem ośrodków umiejscowionych obok.Cele zabaw:
- utrwalanie znajomości schematu ciała
- poprawa planowania motorycznego w obrębie palców
- normalizacja pracy układu proprioceptywnego
- normalizacja pracy układu dotykowego- Potworna przywitanka
Poproś dziecko, aby wybrało spośród gumiaków swojego ulubieńca i założyło go na paluszek. Teraz potwór wita (ruch palca góra-dół) różne części ciała dziecka: nos, brodę, szyję, brzuch, kolano, łokieć. Każda część ciała może być przywitana przez inny palec.
- A-kuku
Dziecko mając założone pacynki na palce mocno zaciska dłonie w pięść i energicznie je otwiera mówiąc: A-kuku
- Potworkowe domki
Prosimy dziecko, aby zbudowało z paluszków domek dla gumiaków-straszaków.
Dziecko może połączyć ze sobą wszystkie palce prawej i lewej ręki, spleść palce ze sobą, dociskać poszczególne paluszki.
Dziecko może zbudować również domek splatając dłonie w kształt: serca, koła, haczyka...
- Spacer potworów
Dziecko zakłada dwa gumiaki - straszaki na palec wskazujący oraz środkowy. Porusza palcami po podłodze/stole imitując spacer.
Spacer możemy urozmaicić również układajac na paluszkowej trasie różne faktury: kawałek materiału frotte, papier ścierny, folię bąbelkową, tekturę falistą, gąbkę. Oczywiście paluszki pracują same a w tym czasie potwory odpoczywają obok :)
- Skarby gumiaka - straszaka
- Buziaki
Na pożegnanie potworek założony na kciuk daje buziaki kolejno palcom: wskazującemu, środkowemu, serdecznemu i malutkiemu kolejno u jednej, potem u drugiej ręki (dziecko dociska kciuk do pozostałych palców i cmoka ćwicząc buzię). Spróbujcie teraz zabawę powtórzyć używając dwóch rąk jednocześnie.
Dziecko może patrzeć się na wykonywaną czynność, jednak w późniejszym etapie poproście by trzymało ręce uniesione po bokach głowy, aby nie widziało palców).
ABC krokodyla
Zwierzakowa pałeczka dźwiękowa |
- stymulacja układu słuchowego
- ćwiczenia narządów artykulacyjnych
- doskonalenie dużej motoryki
- usprawnianie ręki
- wzmacnianie świadomości własnego ciała
- doskonalenie koordynacji oko-ręka
- Krokodyl A - U
Dziecko trzyma pałeczkę w ręku. Przekręcając krokodyla głową do dołu wymawia pierwszą głoskę i wymawia ją tak długo dopóki słyszy dźwięk. Następnie przekręca krokodyla głową do góry i znów wymawia druga głoskę z pary.
Głoski:
A-U
O-I
E-O
Jeśli dziecko dobrze opanuje kombinację głosek, możemy utrudnić zabawę proponując sylaby np.:
LA-LO
SA-SO
MU-MI
- Krokodyl i bańki
Prosimy dziecko, aby spróbowało złapać bańki mydlane raz głową krokodyla, raz końcem pałeczki (dziecko trzyma krokodyla po środku, dzięki czemu uzyskamy w prosty sposób ćwiczenie nadgarstka).
Możemy zaproponować również zbijanie baniek trzymając krokodyla oburącz (poziomo - za koniec i początek pałeczki).
- Balonowy krokodyl
Napompujcie kilka sztuk kolorowych balonów i porozrzucajcie po podłodze. Przygotujcie koc.
Zaproponujcie dziecku polowanie na balony. Dziecko siedząc na kocu i trzymając dźwiękową pałeczkę próbuje odbić podczas szalonej jazdy balon leżący na podłodze (tata/mama ciągnie koc).
Falowanie i spadanie
Folia malarska |
Folia daje niewyczerpane źródło radości i zabawy. Najlepsza do zabaw z dziećmi jest cienka folia malarska. Warto ją mieć pod ręką. Nie znam dziecka, które nie spojrzało by na nią z iskrą w oczach... To częsta towarzyszka moich zabaw z dziećmi :)
Cele zabaw:
- ćwiczenie konwergencji
- usprawnianie pracy międzypółkulowej
- Foliowy dotyk
Właściwości izolacyjne folii powodują, że na ciele wytwarza się uczucie przyjemnego ciepła, które działa kojąco i wyciszająco na dziecko pomimo delikatnej stymulacji słuchowej.
Stańcie na przeciwko siebie i zacznij turlać po torze piłkę w stronę dziecka. Poproś, aby dziecko uważnie obserwowało poruszającą się piłkę i próbowało potoczyć ją do ciebie.
Zmieniajcie kolory, rozmiary piłek oraz ich wagę. Zabawa cudna!
- Turlanie na zawołanie
Stańcie na przeciwko siebie i zacznij turlać po torze piłkę w stronę dziecka. Poproś, aby dziecko uważnie obserwowało poruszającą się piłkę i próbowało potoczyć ją do ciebie.
Zmieniajcie kolory, rozmiary piłek oraz ich wagę. Zabawa cudna!
- Foliowa mumia
- Foliowe tai chi
Kreśl jednocześnie prawą i lewą ręką koła, przesuwaj rękę po folii z prawej strony do lewej przekraczając środkową oś ciała jakbyście malowali ogromny obraz. Dla urozmaicenia zabawy dziecko może stać na poduszce dynamicznej.
Jest to zabawa przyjmowana przez dzieci z ogromnym zaciekawieniem i skupieniem.
- Nad i pod
Poproś jeszcze o przejście pod folią ślizgając się na plecach po podłodze z otwartymi i z zamkniętymi oczami.
to u mnie dzieciaki ostatnio pokochały tę ultra plastelinę :D
OdpowiedzUsuń