wtorek, 28 grudnia 2010

Koty dwa...aaaa

Wielu Rodziców zgłasza często dziecięce problemy z zasypianiem lub snem (wybudzanie w ciągu nocy), dlatego opiszę kilka sposobów, które mam nadzieję pomogą w rozwiązaniu tego problemu.
Sen to czas na regenerację, odpoczynek i wzrost. Niemowlę śpi około 22 godzin na dobę, dwulatek około 14, a dzieci powyżej trzech lat 10-12 godzin. Dorosły człowiek potrzebuje zazwyczaj około 8-10 godzin snu. Wyspane dziecko jest pogodne, radosne, chętne do zabawy i nauki. Jednak spanie a raczej kładzenie się spać nie jest ulubionym zajęciem dzieci. W wielu domach czas usypiania trwa wiele godzin.
Tymczasem jak się okazuje, zasypianie jest rodzajem wyuczonego zachowania, którego po prostu można się… nauczyć.
W nauce wszystkiego trzeba dbać o reguły. Zasypanie nie jest wyjątkiem. Konsekwencja i cierpliwość rodziców to złote zasady opanowywania różnych umiejętności przez dziecko.

Zajęcia w ciągu dnia – Dziecko chętniej pójdzie spać, jeśli jest zmęczone. Należy, więc zadbać o jego zróżnicowaną aktywność zwłaszcza fizyczną (pobyt na świeżym powietrzu, zabawy ruchowe, basen itp). Warto także pamiętać o tym, że zbyt dużo atrakcji może utrudnić zaśnięcie.

Bez szaleństw – Do snu trzeba dziecko przygotować. Nie wskazane jest oglądanie przed snem telewizji, granie w gry komputerowe, emocjonujące zabawy. Takim szaleństwem może być zbyt późna zabawa siłowa z tatą, bardzo często obecna w naszych domach. Zmieńmy szalone harce we wspólne układanie fantastycznej opowieści, puzzli czy malowanie. Jest to chyba najtrudniejszy punkt do zrealizowania przez zapracowanych rodziców, którzy widzą dzieci głównie wieczorem... :/

Nastrój snu – Należy zadbać o nastrój usypiania: wyłączyć telewizor, radio; włączyć nocną lampkę; włączyć spokojną muzykę. Warto pamiętać o: temperaturze powietrza w pokoju (optimum to około 18-20 stopni), wywietrzeniu pokoju.

Przytul mnie – Przytulanka pomaga odgonić koszmary. Z nią dziecko czuje się bezpiecznie.

Kolacja – Ostatni posiłek dnia powinien być spożywany około godziny 19 (dotyczy to 3 jak i 12 latka). Jego formuła winna być lekka.

Pomasuj moje ciało – Kojący masaż uspokaja, relaksuje, daje poczucie bliskości i bezpieczeństwa.
Mój siedmiomiesięczny synek wyraźnie się uspokaja i nastraja do snu właśnie poprzez masowanie całego ciała. Do masażu można użyć oliwki z kropelką naturalnego olejku eterycznego np. waniliowego lub lawendowego.

Dobranocne czytanie – Czytanie bajek przed snem to czas niezwykle ważny. Ta chwila umacnia więzi rodzinne, pozwala na wyciszenie i przygotowanie się do snu.
Spróbujmy sami swoich sił w bajkobajaniu  - moje dzieci z wielkimi oczami słuchają bajek codziennie wymyślanych na życzenie :). Jest to dla Rodzica nie lada wyzwanie...Taka zabawa stwarza też możliwość wymyślenia bajki terapeutycznej, która pozwoli oswoić nasze dziecko z konkretnym problemem.

Regularność zasypania – Od początku dziecko powinno wiedzieć, że istnieje stała pora kładzenia się spać np. po wieczorynce. Stała pora snu dziecka stwarza mu ramy bezpieczeństwa i porządkuje życie rodzinne.


Docisk ciała – Przed spaniem warto dostarczyć wrażeń czucia głębokiego, np. zawinąć dziecko ciasno w kołderkę lub kocyk i dociskać ciało lub masować ciało butelką z ciepłą wodą. Oczywiście docisk powinien być dosyć mocny, ale proszę pamiętać, że inną siłę będzie miał w stosunku do 2-latka a inną w stosunku do 7 latka (siłę regulujemy patrząc na reakcje dziecka).

Kołderka - W przypadku wielu dzieci (zwłaszcza tych nadmiernie reaktywnych) sprawdza się dociążanie ciała przy zasypianiu np. kołderką obciążeniową. Pozwala ona w sposób bardzo skuteczny wyciszyć układ nerwowy i przetrwać całą noc bez częstych pobudek. Przed kupnem specjalistycznej kołderki należy jednak skonsultować się z terapeutą SI.

1 komentarz:

  1. Witam Pani Aniu, fajna stronka, a raczej blog! A tak przy okazji, bardzo bym chciała taką kołderkę mysią. Czy u Pani by ją można kupić? Bo sama takiej nie zrobię, a te w empisie nie podobają mi się...Pozdrawiam serdecznie, Ania Łuczak - mama Julka

    OdpowiedzUsuń