niedziela, 2 stycznia 2011

Atos, Portos i Aramis...czyli o odruchach.

Trzej muszkieterowie to jedna z bardziej znanych powieści płaszcza i szpady Aleksandra Dumasa. Atos a właściwie Olivier hrabia de la Fère, waleczny muszkieter, pojawia się w innym wcieleniu na stronach diagnoz terapeutów SI...Mowa tu o bardzo ważnym odruchu w życiu każdego człowieka a mianowicie o Asymetrycznym Tonicznym Odruchu SzyiOpis:

Obrócenie głowy dziecka w bok powoduje wyprostowanie ręki i nogi w bok w stronę, w która zwrócona jest głowa, i zgięcie kończyn po drugiej stronie.


ATOS pojawia się w 18 tygodniu życia płodowego. Wspomaga proces samego porodu, sam też jest przez poród wzmocniony. Może też być jedną z przyczyn występowania opóźnień rozwojowych u dzieci, u których konieczny był poród kleszczowy lub cesarskie cięcie. DeMyer (1980) opisuje asymetryczny odruch szyi jako "pierwszy przejaw koordynacji oko-ręce".


W wieku sześciu miesięcy ATOS powinien zostać już zintegrowany z układem ruchowym, tak aby możliwy był rozwój bardziej złożonych umiejętności. Dalsza obecność odruchu będzie miała negatywny wpływ na wiele funkcji organizmu. 
Niezintegrowany ATOS może wpływać na umiejętność przekraczania linii środkowej ciała, na trudności w zautomatyzowaniu umiejętności pisania - za każdym razem kiedy dziecko będzie obracało głowę w bok, aby spojrzeć na kartkę jego ramię będzie dążyło do wyprostu, co znacznie pogarsza jakość pisma i skutkuje dużą męczliwością podczas trzymania narzędzia pisarskiego.Pismo może być pochylone we wszystkich kierunkach. Dziecko, aby zrekompensować efekt odruchu ATOS może przechylać podczas pisania kartkę nawet o 90 stopni.Wodzenie wzrokiem za przedmiotem w szczególności w  linii środkowej ciała również zostaje zaburzone, co wpływa negatywnie na płynność czytania.

Wg danych z obserwacji u 50-55% dzieci z problemami dysleksji i rozwoju mowy, asymetryczny toniczny odruch szyi nie jest zintegrowany.Objawy wskazujące na niezintegrowany Asymetryczny Toniczny Odruch Szyjny:


 • problemy z równowagą
 • ruchy jednostronne zamiast naprzemiennych, np. w czasie chodzenia po schodach, skakania itd.
 • słabo rozwinięte ruchy wodzenia wzrokiem
 • trudności z przekraczaniem linii środkowej ciała
 • brzydkie pismo
 • trudności z percepcją wzrokową szczególnie symetrycznych przedstawień kształtów
 • nieustalona lateralizacja (używanie na przemian np. prawej i lewej ręki do tego samego zadania)

1 komentarz:

 1. Witam
  Pani Anna Uśniacka to ANIOŁ którego zesłały nam niebiosa choc aureola jej nad głową nie świeci.
  Ale to prawda.2 lata temu zaczeły się nasze problemy kiedy to wyrzucono naszego syna Jakuba z 1-ego przedszkola po 5h a z nastepnego po 5 dniach tłumacząc że jest agresywny.
  Szukaliśmy nadal przedszkola i znalezliśmy to w którym pani Ania pracowała jako nauczyciel i terapeuta SI(ale nie to juz wspomniane w kometarzach).Najpierw nas wysłuchała choc nie była to łatwa dla nas rozmowa po doświadczeniach w poprzednich przedszkolach gdzie nasze dziecko zostało potraktowane jak wyrzutek społeczeństawa a na mnie patrzono jak na matkę która wychowała tyrana.Pani Ania wytłumaczyła nam że to nie agresja lecz nadwrażliwośc dotykowa,słuchowa,zaburzenia mowy i nie tylko ale długo by pisac.
  Nadwrażliwosc dotykowa była na tyle mocna że Jakub non-stop podwijał rękawy ciągle mył ręce.
  Dzięki pani Ani i poprowadzonej przez nią terapi jak i ciężkiej pracy jaką wykonała z naszym synem dzis nikt nie wierzy w to jakie problemy stwarzał kiedyś Jakub.Ja też jako mama wiele się nauczyłam od Pani Ani.Osoba godna polecenia jako nauczyciel,terapeuta i przyjaciel,który wysłucha poradzi i nie zostawi w potrzebie.Pani Ania która jako jedna jedyna nie odepchnęła nas ani nie zostawiła samych sobie z problemem.DZIĘKUJEMY
  Rodzice Jakuba
  jeśli ktoś będzie miał jakieś pytania chętnie odpowiem na blogu lub na maila

  OdpowiedzUsuń